En gang om året køber Skjern Tekniske Skole en splinterny bil til samlingen på værkstedet ved Mekanikerlinjen. Bilerne er forskellige mærker og modeller, så eleverne får det bredest mulige kendskab i løbet af deres uddannelse. I år har skolen købt en Opel Astra med al det udstyr, en kommende mekaniker kan drømme om. Bilen havde da heller ikke stået mange minutter på værkstedet, før elever og lærere skulle ud og se nærmere på det nye undervisningsmateriale.

   - Vores elever skal også lære om den nyeste teknologi – derfor har vi købt den her bil, siger uddannelsesleder Allan Kristiansen.

Bilen er blandt andet udstyret med LED Matrix lys, der eksempelvis selv blænder op og ned i forhold til, hvilke køretøjer bilen møder. Der er aircondition og massage i forsæderne, og så har bilen systemet Onstar, som betyder, at bilen konstant er online. Det hjælper, hvis der er et problem med bilen, eller man ser eller selv er med i et trafikuheld; straks sendes bilens placering til redningsstationer, så hjælpen kan sendes ud øjeblikkeligt.

Mange, som ikke har været på et autoværksted i mange år, tænker, at et værksted er dunkelt og olieplettet. Sådan er det ikke længere – og slet ikke på Skjern Tekniske Skole. Her er værkstedet stort, lyst og fyldt med skinnende biler. Det ser flot ud, og den nye Astra med flotte alufælge passer perfekt ind i samlingen:

   - Det er jo helheden, der ”sælger”, når der kommer gæster ind på værkstedet. Samtidig vil eleverne gerne være i et miljø med det nyeste udstyr, fortæller Allan Kristiansen om købet.

Værkfører og tekniker Kim Kruse og salgschef Enrico Temberg fra Thybo Biler i Ringkøbing leverede bilen, der den næste tid gøres klar til undervisningsbrug, før den kommer i elevernes hænder efter jul.

Luksusbil til fremtidens mekanikere

 

En gang om året køber Skjern Tekniske Skole en splinterny bil til samlingen på værkstedet ved Mekanikerlinjen. Bilerne er forskellige mærker og modeller, så eleverne får det bredest mulige kendskab i løbet af deres uddannelse. I år har skolen købt en Opel Astra med al det udstyr, en kommende mekaniker kan drømme om. Bilen havde da heller ikke stået mange minutter på værkstedet, før elever og lærere skulle ud og se nærmere på det nye undervisningsmateriale.

   - Vores elever skal også lære om den nyeste teknologi – derfor har vi købt den her bil, siger uddannelsesleder Allan Kristiansen.

Bilen er blandt andet udstyret med LED Matrix lys, der eksempelvis selv blænder op og ned i forhold til, hvilke køretøjer bilen møder. Der er aircondition og massage i forsæderne, og så har bilen systemet Onstar, som betyder, at bilen konstant er online. Det hjælper, hvis der er et problem med bilen, eller man ser eller selv er med i et trafikuheld; straks sendes bilens placering til redningsstationer, så hjælpen kan sendes ud øjeblikkeligt.

Mange, som ikke har været på et autoværksted i mange år, tænker, at et værksted er dunkelt og olieplettet. Sådan er det ikke længere – og slet ikke på Skjern Tekniske Skole. Her er værkstedet stort, lyst og fyldt med skinnende biler. Det ser flot ud, og den nye Astra med flotte alufælge passer perfekt ind i samlingen:

   - Det er jo helheden, der ”sælger”, når der kommer gæster ind på værkstedet. Samtidig vil eleverne gerne være i et miljø med det nyeste udstyr, fortæller Allan Kristiansen om købet.

Værkfører og tekniker Kim Kruse og salgschef Enrico Temberg fra Thybo Biler i Ringkøbing leverede bilen, der den næste tid gøres klar til undervisningsbrug, før den kommer i elevernes hænder efter jul.